Vertikalskärare
MTD - Optima 37 VE
Denna produkt är tyvärr inte till salu hos oss för tillfället. Titta gärna om du gillar något av alternativen nedanför.
Kraftig eldriven vertikalskärare från MTD , med uppsamlare.
- Utrustad med 1600 Watts motor
- 37 cm arbetsbredd och 12 st dubbelknivar
- Kullagrade hjul, central höjdjustering och bekvämt handtag med soft grip är ytterligare funktioner som underlättar arbetet och ger en ökad komfort.
- Stor uppsamlare. 45L
- 3 i 1 funktion: Mossrivare, vertikalskärare & uppsamlare
MTD elektrisk vertikalskärare med 3-in-1 funktion: uppsamlare, mossrivare och vertikalskärare. 37 cm arbetsbredd och 1600 W motor. Denna vertikalskärare är gjord för att klara de flesta behov av vertikalskärning från radhustomter upp till normalstora villatomter. Handtaget som är fällbart för enkla transporter är bekvämt att hålla i med nära reglage för bekväm användning.
Uppsamlare på 45 liter förenklar samlade av det oftast stora mängder gräsfilt och mossa som uppkommer ur gräsmattan efter en vertikalskärning.
En stor fördel är att mossrivarvalsen medföljer förutom knivbalken med de 14 dubbelknivar som sitter som standard på en MTD Optima 37 VE. Skärdjupet är max 12 mm och kan enkelt justeras genom central höjdinställning.
Produktblad: |
|
Varumärke: | MTD |
Modellbeteckning: | Optima 37 VE |
Höjd (cm): | 93,5 |
Bredd (cm): | 63 |
Djup (cm): | 104 |
Garanti (år): | Två års garanti enligt konsumentköplagen |
Allmän information |
|
Färg: | Röd |
Driftkälla: | Nätdrift |
Produktgrupp: | Vertikalskärare |
Funktioner och egenskaper |
|
Uppsamlare (Ja/Nej): | Ja |
Wi-Fi anslutning (Ja/Nej): | Nej |
Teknisk data |
|
Klippbredd (cm): | 37 |
Vikt (kg): | 15 |
Recensioner


